Haber

İran’da idam edilen 3 kişinin idamı protesto edildi

İran’ın bazı kentlerinde, İsfahan vilayetinde Mahsa Emini gösterileri sırasında 3 güvenlik görevlisini öldürerek “devlete karşı savaş (savaş)” suçundan idam cezasına çarptırılan 3 kişinin idamına karşı protesto düzenlendi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre, başkent Tahran’ın Settar Han, Tahran Pars ve Ekbatan ilçeleri, Meşhed ve İsfahan vilayetleri ile Elborz vilayetinin Kerec kentinde akşam saatlerinde sokağa çıkan gruplar sloganlar atarak protesto gösterisi yaptı. yönetime karşı.

İntikam yemini eden grupların ülkeyi infaz devleti olmakla suçladığı görüntülerde görüldü.

İran Yargısı, İsfahan’ın Hane Mahallesi’nde güvenlik güçlerine yönelik saldırının failleri oldukları iddiasıyla idam cezasına çarptırılan Salih Mirhashimi, Majid Kazimi ve Said Yakubi’nin idam edildiğini açıkladı.

İdam edilen mahkumların ülkede terör örgütü sayılan Halkın Mücahitleri Örgütü ile irtibatlı olduğu iddia edildi.

Söz konusu kişiler, İran Ceza Kanunu’ndaki en ağır suçlardan biri olarak kabul edilen “çatışma” suçundan Ocak ayında yargılandıkları mahkemede idam cezasına çarptırıldı. Sanıklar, mahkemenin kararına itiraz etmek için Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 10 Mayıs’ta mahkumiyetleri onadı.

İran’da Mahsa Emini protestoları

13 Eylül 2022’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ölümü ülke yönetimine karşı protestoları ateşledi. Gösteriler sırasında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Ülkede yaklaşık 4 aydır süren gösterilerle bağlantılı olarak 10’dan fazla kişi idam cezasına çarptırılırken, son infazlarla birlikte toplam 7 kişi idam edildi. Bazı ölüm cezaları Yargıtay tarafından bozuldu.

İran Ceza Kanunu’na göre “dünyada fesat çıkarmak (ifsad fi’l arz)” ve “devlete karşı savaş açmak (savaş)” gibi hatalarla suçlananlar idam cezasıyla yargılanıyor ve genellikle idam cezaları veriliyor. onlar için.

haber-ezine.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu