Ekonomi

Türkiye ucuz gazda Avrupa 3’üncüsü!

Enerji branşında ise yatırımların ve komşularla olan iyi ilişkilerin meyveleri alınmaya devam ediyor. Türkiye, Avrupa’da doğalgazı en ucuz kullanan üçüncü ülke oldu. Türkiye’den sadece Macaristan ve Ukrayna geçerken, Ukrayna’daki savaş nedeniyle bu tür hizmetler için fiyat alınamaması fiyatlarda etken oldu.

Türkiye, enerji çeşitlendirme yatırımları ve doğal gaz ithal ettiği komşularıyla iyi ilişkileri sonucunda Avrupa’da doğal gazı ucuz kullanan 3. ülke olmuştur. Türkiye’den sadece Macaristan ve Ukrayna geçerken Ukrayna’daki savaş nedeniyle bu hizmetler için fiyat alınamaması fiyatlarda etken oldu.

Öte yandan Avrupa’da doğalgazı en pahalı kullanan ülkeler ise Hollanda, Danimarka, Avusturya ve İtalya oldu. Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Derneği’nin (GAZBİR) yeni bilgilerine göre Türkiye, doğalgaz altyapı yatırımları ve depolama faaliyetleriyle bu kışı rahatlıkla atlatacak.

2022 yılı Ekim ayı prestiji ile depolanan toplam doğal gaz miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39 artarken, yer altı depolama tesislerinde doğalgaz tedbiri bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 49 arttı. yıl. Ekim ayında yer altında depolanan gaz miktarı 3 milyar 673 milyon metreküpü aştı.

İTHALAT YÜZDE 30 AZALDI

Doğal gaz ithalat ölçüsü 2022 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30 azalarak 3 milyar 238 milyon metreküp oldu. Ayrıca bu dönemde ithalatta boru gazının payı yüzde 74, LNG’nin payı ise yüzde 26 oldu.

Türkiye’de üretilen doğal gaz miktarı Ekim ayında 34 milyon metreküpe yükseldi. Bu arada, 2021 yılı Ekim ayında Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere iki ülkeye 56 milyon metreküp doğal gaz ihraç eden Türkiye, 2022 yılı Ekim ayında toplam 81 milyon metreküp doğal gaz ihraç etti. Yunanistan’a 24 milyon metreküp ihracat yapıldı. , 57 milyon metreküp Bulgaristan’a.

AVRUPA’DA YÜZDE 46 ARTTI

Avrupa başkentlerinde ortalama konut doğalgaz satış fiyatı, 2022 yılı Ekim ayında yıl başına göre yüzde 46 artarak kilovatsaat başına 16,22 eurocent olurken, Hollanda’nın doğal gaz fiyatlarına endeksli olduğu başkent Amsterdam’da TTF’ye göre bu dönemde konutlarda doğalgaz satış fiyatı Eylül ayına göre sabit kaldı. 42.08 eurocent oldu ve Amsterdam, önceki aylarda olduğu gibi Avrupa’da doğal gazı en pahalı kullanan başkent oldu.

ARAMA DEVAM EDİYOR

Üretimi doğrudan artıracak Karadeniz gazının mart ayında evlere ulaştırılması için yürütülen çalışmalar ise arama ve sondaj faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Akdeniz’de Yörükler-1 kuyusunun ardından başladığı yeni çalışmasına devam ediyor. Fatih Sondaj Gemisi Karadeniz’de Çaycuma-1 sondaj kuyusunda, Kanuni Sondaj Gemisi Filyos’ta, Yavuz Sondaj Gemisi Sakarya Gaz Sahasında faaliyetlerini sürdürmektedir..

 

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu