Haber

NATO’dan Sırbistan’a ret

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, Kosova’da Sırp askerleri ve polis memurlarından oluşan 1000 kişilik bir güvenlik gücü konuşlandırma taleplerinin NATO liderliğindeki çok uluslu barışı koruma misyonu KFOR (Kosova Gücü) tarafından reddedildiğini bildirdi.

Vuciç Pazar günü yaptığı açıklamada, “Kosova’daki varlıklarının temeli olan Birleşmiş Milletler kararına atıfta bulunarak, Sırp ordusunun Kosova’ya dönmesine gerek olmadığını düşündüklerini söylediler.” Vuciç, kararın Ortodoks Noeli arifesinde Belgrad’a bildirilmesi nedeniyle KFOR’u da eleştirdi.

Geçen Aralık ayında Sırbistan, 1998-1999 savaşından bu yana ilk kez Kosova’da asker konuşlandırmak için izin istedi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ilgili kararına göre Kosova’nın Sırbistan sınırına yakın bölgelerine, Ortodoks Hristiyanlara ait dini mekanlara ve Sırpların çoğunlukta olduğu yerlere askeri personel konuşlandırılmasına izin veriliyor. Ancak bu iznin verilebilmesi için KFOR’un onayı gerekiyor.

Birkaç gün önce, o sırada görevde olmayan bir askerin İskherpce yakınlarında iki Sırp genci vurarak yaraladığı bildirildi. Kosova makamları olayı kınayan açıklamalar yaparken, hastaneye kaldırılan 11 ve 21 yaşlarındaki iki mağdurun hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Öte yandan Sırp basını, Cumartesi günü bir başka Sırp gencinin kiliseden çıktıktan sonra bir grup Arnavut tarafından saldırıya uğradığını bildirdi.

Söz konusu olayları “terör eylemi” olarak nitelendiren Sırp yetkililer, Kosova’da Sırpların istenmediğini belirterek, Pazar günü Storpce’de protesto gösterileri düzenleneceğini duyurdu. Olaylar uluslararası kuruluşlar tarafından da kınandı.


Kuzey Kosova’daki barikatlarFotoğraf: Vjosa Cerkini/DW

Sırbistan ile 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova arasındaki gerilim son haftalarda tırmanıyor. Eski bir polis memuru olan etnik bir Sırp’ın Kosova’da tutuklanmasının ardından, kuzey Kosova’daki Sırplar barikatlar kurdu. Söz konusu barikatlar nedeniyle Kosova ve Sırbistan’ın ortasındaki sınır kapıları geçişe kapatıldı. Sırp ordusu daha sonra olası çatışmalara hazırlıklı olmak için “en yüksek” alarm durumuna geçti. Aralık sonunda bu barikatlar kaldırıldı, sınır kapıları geçişe açıldı ve Sırp ordusu alarm durumuna son verdiğini duyurdu.

Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve güneydeki Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor. Kosova’da yaklaşık 100.000 etnik Sırp yaşıyor. Kosovalı Sırpların büyük çoğunluğunun Kosova’nın bağımsızlığını tanımayı reddettiği söyleniyor.

BM misyonu KFOR, 1999’dan beri bölgede konuşlanmış durumda.

AP,Reuters / BU,ET

haber-camas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu