Haber

Celal Şengör anıtın önünde diz çöktü: “Annemin mezarına gitmiyorum” dedi.

Açıklamalarıyla gündeme gelmeyi başaran Prof. Dr. Celal Şengör, İzmir’de katıldığı bir programla yine en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Celal Şengör, Cumhuriyetin 100’üncü yılı münasebetiyle Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın İzmir’deki türbesini ziyaret etti.

Şengör’ün Zübeyde Hanım Anıtı’ndaki eylemleri herkesin dikkatini çekti.

“Değerli oğlunun askeri olarak karşınızdayım”

Anıtın önünde duygusal anlar yaşayan Şengör, önce ‘Hazır olun’ pozisyonunda durup bekledi. “Değerli evladınızın bir askeri olarak karşınızdayım. Millet olarak size şükran borcumuz var. Oğlunuzun dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”söz konusu.

Anıtın önünde diz çöktü

Şengör daha sonra Zübeyde Hanım heykelinin önünde diz çökerek anıtı izledi.

İnananları bilgisizlikle suçladı

Her fırsatta ‘İlim’ diyerek özellikle dindarları bilgisizlikle suçlayan Celal Şengör’ün görüntüleri sosyal medyada ilgi çekti.

Annesine aynı şekilde saygı duymadı

Bu ziyaretin ardından ünlü profesörün Zübeyde Hanım’a saygı duyduğunu, annesine saygı duymadığını anlatan konuşması ise yeniden gündeme geldi.

Şengör, 2019 yılında yaptığı açıklamada insanların defnedilmesine karşı olduğunu söylemişti. “Ben bunları doğru bulmuyorum. Hatta aptalca buluyorum. Yedek parça olarak kullanın.”dedi.

“Annemin mezarına hiç gitmedim”

Şengör, annesi ve mezarıyla ilgili yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

Mezara gömülmeyi gerçek bulmuyorum. Mesela annem öleli kaç yıl oldu… Bir daha geri dönmedim. Neden gideyim, karbondan başka ne var? Toprak ve karbon…

Eski konuşması yeniden gündemde

Bilim insanı Celal Şengör’ün son dönemdeki davranışları ile daha önce söylediği cümleler arasındaki farklar sosyal medyada gündem oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu